Gdzie zutylizować filtr do wody?
22 października, 2020
Jakie korzyści daje filtrowanie wody
Jakie korzyści daje filtrowanie wody?
22 października, 2020
Pokaż wszystkie

Co, ile wymienia się filtr do wody?

3x-classic-standard

Coraz powszechniejsze filtrowane wody kranowej w naszych domach cieszy. Rośnie liczba zadowolonych Polek i Polaków, którzy przekonali się już o tym, iż przefiltrowana woda to woda smaczniejsza, pozbawiona kamienia, zdrowsza i idealna do picia prosto z kranu. Wodę filtrować możemy za pomocą różnego rodzaju filtrów, których żywotność jest także różna. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy co jaki czas należy wymieniać dany filtr na nowy.

Co jaki czas wymienić należy filtr?

Wszystko zależy od sposobu filtracji jaki ma zastosowanie w naszym domu i tego jakie złoża filtrujące wykorzystują nasze filtry. Poniżej przedstawiamy przykłady filtrów oraz ich przybliżoną żywotność (żywotność jest przybliżona, gdyż ma na nią wpływ co najmniej kilka czynników, w tym chociażby jakość wody płynącej w naszych rurach). A więc wymieniamy:

  • wkład w dzbanku filtrującym Dafi- co 4 tygodnie (jest to dość trwała wartość czasowa, nawet gdy dzbanka używaliśmy niecodziennie),
  • wkłady w systemie odwróconej osmozy- co 6 miesięcy wkłady wstępne, co 12 miesięcy wkłady liniowe,
  • membrana osmotyczna- co 36 miesięcy,
  • membrana nanofiltracyjna- co 36 miesięcy,
  • żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody- nawet co 10 lat,
  • złoże w odżelaziaczu- co 3-7 lat, w zależności od jakości wody,
  • węgiel aktywny w kolumnie węglowej- co 1-3 lata,
  • złoże do usuwania azotanów- co 4-8 lat,
  • złoża neutralizujące- ulegają one rozpuszczeniu, dlatego uzupełniać je należy co 3-12 miesięcy.

Jak więc widać żywotność poszczególnych złóż filtrujących jest różna, a jeśli chcemy, by nasza woda była filtrowana prawidłowo, musimy trzymać się tych ogólnych zaleceń i wymieniać złoża w zalecanym czasie. To, ile dane złoże będzie przydatne do użycia i efektywne w działaniu, zależy np. od jakości wody, którą oczyszcza, obecności zanieczyszczeń w tejże wodzie, a także jakości pracy urządzenia.

Czy da się przedłużyć żywotność filtrów do wody?

By dany wkład filtrujący działał jak najdłużej i najefektywniej, trzeba dbać na co dzień o prawidłowe jego użycie. Jeśli chcemy przedłużyć żywotność urządzeń filtracyjnych, warto przestrzegać zaleceń producenta, które najczęściej znajdziemy w instrukcji obsługi. Eksploatacja filtra powinna być dostosowana do jakości wody. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z wodą dość mętną (mamy np. swoje ujęcie wody), trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie dość częste przepłukiwanie filtra, by działał jak najdłużej. Do złóż można dodawać także różnego rodzaju środki chemiczne wydłużające żywotność. Rozwiązaniem może być np. dodawanie bardzo kwaśnych preparatów, które wydłużają żywotność żywic jonowymiennych- jednak dodawanie do wody jakiejkolwiek chemii nie jest szczególnie polecane i też spotyka się z niechęcią konsumentów, co zrozumiałe.

Wymiany złóż filtrujących trzeba pilnować i jeśli filtr w dzbanku filtrującym ma przydatność do użycia 4 tygodnie, to nie używajmy go przez 7-8 tygodni. Używanie filtra dłużej niż jest to zalecane sprawia, iż pijemy wodę słabej jakości, gdyż najzwyczajniej nie jest ona odpowiednio przefiltrowana.