Filtrowanie wody z kranu
Filtrowanie wody z kranu
22 października, 2020
Gdzie zutylizować filtr do wody?
22 października, 2020
Pokaż wszystkie

Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony?

Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony

Stały dostęp do czystej, świeżej i smacznej wody nie powinien być luksusem, a naszą codziennością. Warto też pamiętać, by wodę pić regularnie i najlepiej jak najwięcej- dorośli nawet do 3 litrów dziennie- właściwe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. Dlatego też warto wyposażyć swoją kuchnię w praktyczne akcesoria filtrujące wodę, takie jak dzbanki lub butelki filtrujące, które pozwolą nam pić wodę kranową do woli. Jak działają filtry i czy powinny być one zawsze zanurzone w wodzie?

Filtry w butelkach i dzbankach Dafi

Dafi to zdecydowanie najbardziej lubiana i rozpoznawana marka dzbanków i butelek filtrujących w Polsce. Co cieszy, jest to nasz rodzimy producent. Asortyment produktów Dafi jest duży, a wśród różnych produktów marki znajdziemy np. różnorakie filtry do wody. Wybierać możemy spośród:

  • filtrów standardowych, które są mieszanką węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej- filtr taki usuwa z wody kranowej chlor i jego pochodne, efektywnie są zmiękcza, usuwa też metale ciężkie oraz znacząco podnosi walory smakowe i zapachowe wody,
  • filtrów magnezowych- ich zadaniem jest wzbogacanie wody w magnez, tak, by pijąc przefiltrowaną wodę można było od razu zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek,
  • filtrów podnoszących pH wody- woda o odpowiednim pH pozwala redukować zakwaszenie organizmu spowodowane np. dietą bogatą w produkty mięsne, zbożowe oraz napoje gazowane,
  • filtrów azotanowych, polipropylenowych- to filtry dedykowane gospodarstwom domowym, które czerpią wodę z własnych studni i wymagają dokładniejszego jej oczyszczenia.

Jak prawidłowo używać filtrów Dafi?

Do dzbanków Dafi pasują wszelkie uniwersalne filtry, najlepiej jednak jest stosować w dzbankach i butelkach Dafi filtry tego samego producenta. Przed pierwszym użyciem i dzbanka i filtra warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniach.

Przede wszystkim pamiętać trzeba o regularnej wymianie filtra, jego żywotność to najczęściej około 4 tygodnie. Nie trzeba się jednak martwić, że o tym całkiem zapomnimy, gdyż dzbanki jak i butelki Dafi posiadają wskaźniki przypominające o konieczności wymiany filtra- wskaźniki manualne lub LEDowe. Przez te 4 tygodnie jeden filtr potrafi przefiltrować nawet około 200 litrów wody, co nam daje „nie kupionych” aż 120-130 butelek w plastikowych butelkach! To ogromna oszczędność pieniędzy, gdyż miesięcznie wydajemy w ten sposób jedynie kilkanaście złotych na jeden filtr, a zakładając, iż dla rodziny kupowalibyśmy 2-3 butelki wody dziennie, w kieszeni zostaje nam około 120-150 złotych.

Prawidłowe używanie filtra ma ogromne znaczenie, by pić wodę rzeczywiście czystą i świeżą. Jak zaleca Dafi, filtr powinien być ciągle zanurzony w wodzie, dlatego warto używać go tak, by zawsze być napełniony wodą do danego poziomu. Jeśli zapomnimy o tym raz czy dwa, nic się nie stanie, ale warto tego przestrzegać dla żywotności filtra. Przefiltrowaną w butelce lub w dzbanku wodę trzeba wypić maksymalnie do 12 godzin. Jeśli dopiero rozpakowaliśmy filtr, nie używaliśmy go lub dopiero zaczęliśmy używać, ale np. wyjeżdżamy na kilka dni lub tydzień czy dwa, warto filtr przechować w chłodnym miejscu- np. w lodówce.