Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony
Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony?
22 października, 2020
Pokaż wszystkie

Filtrowanie wody z kranu

Filtrowanie wody z kranu

Picie wody z kranu to czysta ekonomia i ekologia w jednym. Nie wydajemy 1,5- 2 złotych na wodę butelkowaną, a nie kupując wody butelkowanej nie generujemy stosu plastikowych odpadów, z którymi przecież już od lat nie radzi sobie nasza planeta. Jeśli więc chcemy pić wodę kranową, a jednocześnie nie lubimy jej smaku czy zapachu, warto zacząć ją filtrować- sposobów jest co najmniej kilka.

Czy wodę z kranu trzeba filtrować?

Woda płynąca w naszych kranach, jeśli jest wodą wodociągową, jest w pełni przebadana, a wszelkie analizy jakim jest poddawana są surowe i restrykcyjne. Mając więc w kranach wodę „miejską” nie trzeba się obawiać, iż wlana prosto do szklanki woda z kranu i wypita duszkiem, zaszkodzi nam. Nie powinna zaszkodzić, ale na pewno nie ma wielu osób, którym taka woda w 100% smakuje.

Filtrowanie wody kranowej to więc spore oszczędności w domowym budżecie, a także zdecydowana poprawa smaku oraz zapachu wody. Jeśli posiadamy własne ujęcie wody- np. własną studnię- to woda taka musi być przefiltrowana bezwzględnie (wcześniej przebadana), a jeśli mamy wodę z wodociągów miejskich, możemy wodę filtrować, jeśli chcemy by była dużo smaczniejsza, mniej twarda, a gotowane na niej potrawy bardziej aromatyczne. Filtrowanie wody kranowej to także plus dla naszych sprzętów AGD, jak żelazka czy czajniki. Uzupełnianie ich miękką wodą pozbawioną nadmiaru kamienia sprawia, iż sprzęty te będą dużo dłużej żywotne.

Co możemy przefiltrować z wody?

W zależności jaki filtr do wody wybierzemy, może on wyeliminować z wody nawet 99,9% wszelakich zanieczyszczeń. Filtry świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi (np. jak piaski, żwirki, małe drobinki) jak i z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami gazowymi lub organicznymi. Jednym z najlepszych i najefektywniejszych filtrów jest wkład z węgla aktywnego, który ma bardzo wysokie zdolności absorpcyjne zanieczyszczenia. Węgiel aktywny (znajdujący się np. we wkładach filtrujących do butelek i dzbanków Dafi) potrafi usunąć z wody lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, w tym: benzen, związki trihalogenometanu, radon. Węgiel aktywny jest niezastąpiony w usuwaniu z wody kranowej chloru i jego pochodnych, dzięki czemu znacząco podnosi walory organoleptyczne wody kranowej.

Czym filtrować wodę z kranu?

Metod filtrowania wody z kranu jest wiele, a wiodąca polska marka Dafi poleca kilka z nich. Możemy więc nabyć chociażby dzbanek lub butelkę filtrującą- to najprostszy sposób, dzięki któremu w niecałe 2-3 minuty mamy idealnie czystą i smaczną wodę do picia. Innym sposobem są także filtry przepływowe- mogą one służyć nawet do filtracji wody w całym domu. Filtry przepływowe Dafi dostępne są w kilku wariantach, wśród których znajdziemy filtr polipropylenowy, węglowy, azotanowy oraz filtr z żywicą jonowymienną. Przepływowe filtry do wody stanowią najskuteczniejszy sposób na podwyższenie jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Komplet tych filtrów stworzony jest tak, by skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia- od tych mechanicznych, przez organiczne, od większych, aż po zupełnie małe, które także zostają wychwycone.