3x-classic-standard
Co, ile wymienia się filtr do wody?
22 października, 2020
Pokaż wszystkie

Jakie korzyści daje filtrowanie wody?

Jakie korzyści daje filtrowanie wody

O korzyściach płynących z filtrowana wody kranowej przekonuje się coraz więcej osób, a dzbanki czy butelki filtrujące stają się dziś standardowym wyposażeniem naszych kuchni. To cieszy, bo oznacza, że myślimy o odpowiednim nawadnianiu organizmu, wzrasta w nas świadomość, iż najlepszym napojem jest czysta woda, a nie słodzone napoje, jesteśmy oszczędni oraz coraz więcej w nas świadomości dotyczącej ochrony środowiska naturalnego. Pijąc wodę filtrowaną prosto z kranu, nie kupujemy w skali miesiąca nawet do 100 butelek wody w plastiku! Jakie korzyści płyną jeszcze z filtrowania wody i co można z niej usunąć filtrując ją?

Węgiel aktywny – niepozorny, a korzystny dla naszego zdrowia

Jednym z najbardziej powszechnie stosowanych złóż filtracyjnych do wody jest węgiel aktywny. Filtrowane wody przy jego użyciu jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia oraz dla smaku wody, którą pijemy. Dlaczego warto filtrować wodę przy użyciu węgla? Badania przeprowadzane przez różne jednostki, jak np. Environmental Protection Agency w Stanach Zjednoczonych, wykazują, że węgiel aktywny może usunąć z wody nawet 60-80 rodzajów różnych zanieczyszczeń, różnych substancji chemicznych. To, ile zanieczyszczeń usunie węgiel zależy oczywiście od jego jakości, a także od jakości wody.

Zdecydowanie najlepiej węgiel radzi sobie z eliminacją chloru i jego pochodnych i to samo w sobie jest nawet jedną z największych korzyści filtrowana wody kranowej. Chlor jak wiemy bardzo zaburza właściwości organoleptyczne wody, woda z dużą ilością chloru staje się niesmaczna i nieprzyjemna w zapachu. Chlor w wodzie to jednak nie tylko zły smak i zapach, ale i możliwość niekorzystnego wpływu na skórę- chlor powodować może zaczerwienienia, nasilenie się reakcji alergicznych, podrażnienia skóry. Węgiel aktywny niemal w 100% usuwa chlor i jego pochodne z wody wodociągowej, co jest ogromnie dużą zaletą filtrowania tejże wody. Węgiel aktywny usuwa także fosforan, który odpowiada za mętność wody, a do wody wodociągowej przedostaje się najczęściej na skutek nieszczelności kanalizacji i spływów środków chemicznych z zakładów przemysłowych. Węgiel aktywny jest również niezastąpiony w eliminacji z wody wszelkich herbicydów i pestycydów, których obecność w wodzie przyczynia się do powstawania wielu chorób, nawet latami.

Filtrowanie wody z korzyścią dla skóry

Zdecydowanie o filtracji powinny pomyśleć osoby, który mają wszelkie problemy ze skórą lub które chcą o nią bardziej zadbać. Jak już wspomnieliśmy filtry usuwają z wody chlor, a chlor ma bardzo niekorzystny wpływ na warstwę ochronną naszej skóry. Niszą ją, a wtedy dużo łatwiej o infekcje i nieestetyczne zmiany na powierzchni skóry. Chlor może też sprzyjać nawrotom ciężkich chorób skórnych jak: łuszczyca, egzema, stany uczuleniowe, alergie, zapalenia skóry. Problemem dla skóry jest także bardzo twarda woda, która prowadzić może do powstawania niedoskonałości, mogą wystąpić problemy z trądzikiem, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, łuszczenie się skóry. Pęcherze, zapalenia grzybicze czy podrażnienia skóry mogą pojawić się także z powodu obecności pestycydów w wodzie, dlatego z korzyścią dla zdrowia warto filtrować wodę kranową.